Bugun...Bakan Albayrak: Kur, faiz, enflasyon atağını püskürttük!

Tarih: 09-01-2019 12:37:29 + -


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ankara'da MÜSİAD 9. Genişletilmiş Başkanlar Toplantısında konuştu. Türk ekonomisinin etkinliğinin her geçen gün arttığını ifade eden Albayrak, "Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük" dedi. Hedeflerden taviz vermeyeceklerinin altını çizen Bakan Albayrak, devrim niteliğinde uygulamaları hayata geçirdiklerini söyledi. Albayrak, "Yarın da KOBİ'lerimiz için Bankalar Birliğimizle 12 bankamızında katılacağı ço


Bakan Albayrak: Kur, faiz, enflasyon atağını püskürttük!

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE EKONOMİSİ ETKİNLİĞİNİ HER GÜN ARTTIRMAKTADIR

Türkiye ekonomisi her geçen gün, ağırlık ve etkinliğini artırmaya devam etmektedir. Zamanında attığımız kararlı adımlarla ekonomide normalleşmeye başladık. Belirttiğimiz hedeflere yönelik yapmamız gerekenler ekonomideki kırılganlıklarımızı azaltmak başta olmak üzere ekonomimizi finansal şoklara karşı çok daha güçlü kılmak olacaktır. Döviz kurunda yüzde 20'ye yakın oranda iyileşme kaydettik. Türk lirası pozitif ayrıştı CDS'lerde 230 puan gerileme ile ciddi pozitif gelişme gösterdik.

KUR, FAİZ VE ENFLASYON ATAĞINI PÜSKÜRTTÜK

Ticaret Bakanlığımız açıkladığı verilere göre ihracatımız 168,1 milyar dolar ile en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Yıllıklandırılmış cari açık yıl sonu itibariyla 20 milyar dolar olarak gerçekleşecek. Cari açığın milli gelire oranı ise yüzde 3'lerde bir oranda yılı tamamlayacak. Türkiye 3. çeyrekte tüm beklentilerin aksine pozitif büyüme gösterdi. Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük.

HEDEFLERDEN TAVİZ VERMEK YOK

Birileri sürekli negatif algıyı hakim kılmaya çalışıyor. Hiçbir şekilde YEP'TE ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermek yok. Merkez Bankası'ndan, Hazine'ye 37 milyar lira gelecek. Ekonomide güzel şeyler oldukça kimlerin rahatsız olduğunu da biliyoruz.

DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMA

Ticari alacak sigortası reformunu uygulamaya başladık. Bu uygulama devrim niteliğinde bir uygulamadır.

Yarın da KOBİ'lerimiz için Bankalar Birliğimizle 12 bankamızında katılacağı çok önemli bir kredi paketi açıklanacak. Bu da reel ekonomimiz açısından çok önemli.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI