Bugun...Almanya camilere yapılan yardımı kontrol edecek!

Tarih: 28-12-2018 09:45:51 + -


Alman hükümetinin, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerince Almanya'daki dini kurum ve camilere yapılan bağışların, Almanya Dışişleri Bakanlığına önceden bildirilmesini istedi.


Almanya camilere yapılan yardımı kontrol edecek!


Süddeutsche Zeitung gazetesindeki habere göre, Alman hükümeti, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden Almanya'daki dini kurumlara yapılmak istenen bağışların, Almanya Dışişleri Bakanlığına önceden bildirilmesini talep etti.

Alman istihbarat kurumlarının, camilere para gönderen ve alan isimleri inceleyeceği belirtilen haberde, bu sayede radikal dini grupların yetiştiği camilerin finanse edilmesinin önüne geçilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Almanya'nın bu talebine, başkent Berlin'deki Terörle Mücadele Merkezi'nin gizli raporunun neden olduğu; Merkezin, 2015'teki sığınmacı krizinden sonra Körfez ülkelerinin misyonerlik faaliyetlerini daha sıkı izleme kararı aldığı kaydedildi.

Özellikle Suudi Arabistan'ın, bu kapsamda yoğun para harcadığına dikkatin çekildiği haberde, Alman hükümetinin, bu para yardımlarıyla sığınmacıların radikalleşmesinden endişe duyduğu belirtildi.

Avrupa ve Almanya'da bazı örgütlerin ağ oluşturduğunun tespit edildiği, bunun uzun vadeli bir etkiye sebep olabileceği kaydedilen haberde, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri buna karşı çıksa da Almanya'nın kontrol konusundaki kararlılığına işaret edildi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI