Bugun...Aktarlarda kış bereketi...

Tarih: 31-12-2017 07:45:30 Güncelleme: 31-12-2017 14:50:30 + -


Dondurucu soğukların etkili olduğu şehirde, gribal hastalıklardan korunmak için birçok vatandaş soluğu aktarlarda alıyor. Vatandaşlar en çok karışım çaylarını tercih ediyorKaynak: Aktarlarda kış bereketi


Aktarlarda kış bereketi...

Aktarlarda son günlerde yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Soğuk havaların etkisini gösterdiği şehirde vatandaşlar hastalıklardan korunmak için aktarların yolunu tutuyor.  Hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlar en çok karışım çayları tercih ediyor. Aktarlar, kış çaylarına son günlerde ilginin arttığını söyleyerek, hastalıklardan korunmak için bitki çayına başlamanın tam vakti olduğunu belirtti. Aktarlar özellikle müşterilerin taleplerine göre hazırlanan 9’lu ve 20’li kış çaylarının ilgi gördüğünü kaydetti.

KARDAN SONRA İLGİ ARTTI

Aktarlar, kışın gelmesi ve kar yağışı ile kış çaylarına olan ilginin arttığını kaydetti. Vatandaşların kış çaylarına ilgisinin oldukça fazla olduğunu kaydeden aktarlar,  özellikle de yaşlıların kış çaylarına ilgi gösterdiğini belirterek, “Yaşlılar daha çok doktoru ikinci planda bırakarak, bitkisel ürünler ile sağlıklı kalmanın yollarını arıyor. Ancak bunun yanı sıra önceki yıllara göre gençler de bitkisel ürünlere önem vermeye başladı” dedi.

2-2-051.jpg

KARIŞIMLARA YOĞUN İLGİ

Mısır Baharat çalışanı Ahmet Kara, en çok tüketilen bitkilerden de söz ederek, bu mevsimde en çok ıhlamur, zencefil,  adaçayı, papatya çayları, zerdeçal çayının ön plana çıktığını söyledi. Talebin en çok soğuk algınlığına karşı ürünlere olduğunun altını çizen Kara, “Ayrıca bala karıştırmak için satılan zencefil tozu da en çok sattığımız ürünler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra vatandaşların taleplerine göre hazırlanan özel karışımımız da ilgi görüyor. İçerisinde kuşburnu, adaçayı, ıhlamur, ayva yaprağı, zencefil, zerdeçal, havlıcan, nar çiçeği ve hatmi çiçeği bulunan karışım mevsimsel geçişlerde çok fazla tercih ediliyor” şeklinde konuştu.

KENDİ KARIŞIMINI KENDİ YAPANLAR DA VAR

Kara, bazı müşterilerin dükkanda kendilerinin kış çayı için karışım yaptığını belirterek, “Bazı müşteriler, dükkanda istedikleri ürünlerden kendileri karışım yapabiliyor. Bir komşusundan ya da televizyondan gördüğü duyduğu karışımları alıyor” dedi. Mevsimsel geçişlerde bitkisel çayların içilmesinin faydalarına dikkat çeken Kara, şunları söyledi: “Mevsimsel geçişler, insanların savunma sistemlerinin en düşük olduğu zamandır. Özellikle gündüz ve gece sıcaklık farkının fazla olması ve insanların hala yazlık kıyafetler giymeye devam etmesi nedeniyle hastalıkların daha sık görüldüğü mevsimdir. Bu yüzden de halsizlik, kırgınlık, yorgunluk ve uyku problemleri ortaya çıkar. Bütün bunlar sularımızın kaynatılarak içilmediğinden kaynaklanıyor. Özellikle grip, nezle ve buna bağlı soğuk algınlığı ve ishale sebebiyet veriyor.”

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
  MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ-
 • Türkiye'de 2017 böyle geçti
  Türkiye'de 2017 böyle geçti
 • Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
  Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 • Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
  Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 • Suikast timinin yakalanma anı
  Suikast timinin yakalanma anı
 • Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
  Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
 1. MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
 2. Türkiye'de 2017 böyle geçti
 3. Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 4. Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 5. Suikast timinin yakalanma anı
 6. Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
VİDEO GALERİ
YUKARI