Bugun...AK Parti'den seçim yenilensin dilekçesi... İstanbul'da son söz YSK'nın..

Tarih: 15-04-2019 08:02:30 Güncelleme: 15-04-2019 09:30:30 + -


31 Mart Yerel Seçimleri'nde, İstanbul’da yaşanan örgütlü oy hırsızlığını, AK Parti belgeleriyle ortaya koydu. Şaibenin tümüyle ortadan kaldırılması için AK Parti, olağanüstü itiraz hakkını kullanarak YSK'dan seçimin yenilenmesini isteyecek.


AK Parti'den seçim yenilensin dilekçesi... İstanbul'da son söz YSK'nın..

31 Mart’ta gerçekleştirilen Mahalli İdare Seçimleri'nin sonuçları birçok yerde açıklandı ve itirazların neticesinde hukuki sürecin de tamamlanmasıyla, kazanan belediye başkanları mazbatalarını aldı. İstanbul seçim sonuçları, Türkiye’nin en çok konuştuğu konulardan biri oldu. Bunun en büyük nedeni ise CHP-İP-SP ve HDP’nin içinde yer aldığı Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’yla, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım arasındaki oy farkının çok az olması oldu. 

İTİRAZLAR FARKI KAPATTI 

AK Parti, ilçe, il ve Yüksek Seçim Kurulu'na, geçersiz oylar, maddi hatalar, örgütlü oy hırsızlığı, organize usulsüzlükler, birleştirme tutanakları ve sahte seçmen tespitlerini içeren belgeleriyle başvuruda bulundu. İstanbul'un birçok ilçesinde AK Parti adayı Yıldırım'ın binlerce oyunun sıfırlanarak, CHP adayı İmamoğlu'na yazıldığı belgelerle gözler önüne serildi. Yapılan itirazların ardından yapılan düzetmeler ve sandıkların sadece yüzde 6'sının yeniden sayılmasıyla, İmamoğlu’yla Yıldırım arasındaki oy farkı 29 binlerden 13 binler civarına kadar düştü. 16 bin civarında oy, AK Parti lehine düzeltildi. 

SAHTE SEÇMEN KAYDI 

Büyükçekmece'de köpek barınağına varana kadar binlerce yerde sahte seçmen kaydedildiği tespit edildi. AK Parti, İstanbul Büyükçekmece'de seçimlerin iptali için başvurdu. Belgeleriyle yapılan başvuru, seçim kurulu tarafından reddedildi. YSK, AK Parti'nin Büyükçekmece itirazında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal talebinin de olduğu için, Maltepe'de devam eden sayımın sonucunun beklenmesine karar vermişti. Maltepe'de sayım bugün tamamlanacak. Sayım tamamlandıktan sonra İstanbul nihai seçim sonucunu ortaya koyan “İl Birleştirme Tutanağı” düzenlenecek ve yarışı önde bitiren isim mazbatasını alacak. Ancak bu durumda AK Parti, tüm İstanbul'da seçimlerin iptaline ilişkin olağanüstü başvurusunu YSK'ya yapabilecek. AK Parti, şaibenin tümüyle ortadan kalkması için olağanüstü itiraz hakkını kullanarak seçimin yenilenmesini isteyecek. 

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Twitter'dan yaptığı paylaşımında, AK Parti'nin İstanbul'daki yerel seçimlerin yenilenmesine yönelik “olağanüstü itiraz” sürecine ilişkin değerlendirmede bulundu. “Olağanüstü itiraz hakkımızı kullanarak İstanbul seçimlerinin yenilenmesini isteyeceğiz” dediklerini anımsatan Yavuz, “Hazırlıklarımızı büyük oranda tamamladık. Çok kısa bir zaman içinde dilekçe ve eklerini YSK'ya teslim edeceğiz” ifadesini kullandı. Tüm gözler, İstanbul seçimlerinde son sözü söyleyecek olan YSK'ya çevrildi.  

 

CHP'Lİ BAŞKAN ŞAİBELİ

Büyükçekme’de, ahırdan köpek barınağına kadar birçok adrese sahte seçmen kaydı yaptırıldığı tespit edildi.  Büyükçekmece’deki zincirleme seçmen sahtekarlığının odağında, CHP’nin şaibeli belediye başkanı Hasan Akgün bulunuyor. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI