Bugun...AB'nin telif kararı internet yayıncılığını etkileyecek mi?

Tarih: 14-02-2019 08:19:47 + -


Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi, telif hakları konusunda anlaşmaya vardı. Peki bu anlaşma neyi kapsıyor? İnternet yayınlarıyla ilgili telif haklarında ne gibi yenilikler var? Bu durum internet üzerinden yayın yapan haber sitelerini ve diğer dijital yayınları nasıl etkileyecek? Detaylar haberimizde…


AB'nin telif kararı internet yayıncılığını etkileyecek mi?

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dijital İç Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi arasında telif hakları yasalarının güncellenmesi konusunda yapılan müzakerelerde anlaşma sağlandığı belirtildi.Ansip, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Telif hakları konusunda anlaşma sağlandı. Avrupalılar artık dijital döneme uygun modern telif hakkı kurallarına sahip olacak" ifadelerine yer verdi.

Kullanıcıların hakları korunacak

Yeni telif hakları düzenlemesinin internet kullanıcılarının haklarını koruyacağına değinen Ansip, düzenlemenin internet platformlarına yönelik kurallara da açıklık getireceğini söyledi.

Ansip, eserlerin maddi karşılığının adil bir şekilde alınacağını, dijital platformların itiraz halinde yasal olmayan içerikleri hızlı bir şekilde kaldırmalarının sağlanacağını kaydetti.

Değiştirilerek yayınlanan metinler yasaklanmayacak!

Telif hakkı düzenlemesinin ifade özgürlüğünü güvence altına aldığına işaret eden Ansip, değiştirilerek internet üzerinden yayılan video ve fotoğrafların ise yasaklanmayacağını ifade etti. Düzenlemeyle, Google gibi internet platformlarının arama sonuçlarında haberleri yayınlayabilmek için içerik üreticilerinden ücret karşılığında lisans alması zorunlu hale gelecek.

YouTube daha fazla ödeme yapacak

YouTube gibi platformların fikri mülkiyet haklarına aykırı içerikleri kaldırması ve içerik sağlayanlara daha fazla ödeme yapması sağlanacak.Google, Facebook ve Twitter gibi dijital platformlar, çeşitli tedbirlerle kullanıcıların telif hakları yasalarıyla korunan ürünleri yüklemelerini engelleyecek.

Uzlaşının yasalaşması için Avrupa Parlamentosunun ve AB Konseyinin resmi onayı gerekiyor.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI