Bugun...AB liderler zirvesinde Türkiye konuşulacak!

Tarih: 20-06-2019 09:03:41 + -


20-21 Haziran'da gerçekleşecek zirve programında, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin faaliyetleri gündem konularından biri olacak.


AB liderler zirvesinde Türkiye konuşulacak!

20-21 Haziran tarihinde Belçika'nın başkenti olan Brüksel'de gerçekleşecek olan zirve, üye ülkelerin hükümet ve devlet başkanlarının katılımı ile sağlanacak.

Yapılacak zirve programına göre, liderlerin gündem maddeleri arasında, Avrupa Birliği (AB) kurumlarının yeni başkanlarının belirlenmesi, Avrupa Birliği'nin 2019-2024 Stratejik Gündemi, 2021-2027 Çok Yıllı Mali Çerçeve (MFF) ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılık süreci (Brexit) konu olacak.

Katılacak liderler, dış politika konusunda ise Ukrayna'nın doğusuyla Azak Denizi'nde yaşanan gelişmeleri ve bunun yanı sıra Rusya'ya ekonomik yaptırımların uzatılması yer alacak.

Ayrıca Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki gaz ve sondaj arama faaliyetleri de zirvenin bir diğer konusu olacak. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan, Türkiye'nin bu sondaj faaliyetinden dolayı diplomatik baskı altına alınması için bir adım attı. Rum yönetimi ise Türkiye'ye baskı uygulanmasından yana.

Zirvenin ikinci gününde ayrıca Euro Grubu toplantısı gerçekleşecek.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI