Bugun...540 MILYON TON PETROL İMTIYAZI.. HABUR CANLANIYOR!

Tarih: 31-07-2019 13:14:01 Güncelleme: 31-07-2019 13:51:01 + -


Yıllık 54 milyon ton ham petrol ticareti, depolama, transit geçiş , ithalat ve ihracat imtiyazı İzmir merkezli Emirates Petroleum şirketine verildi. Resmi kaynaklardan alınan bilgiye göre önümüzdeki haftalarda Kuzey Irak başta olmak üzere sınır ülkelerinden Türkiye'ye Petrol ithalatına başlayacak olan şirketin ilk etapta Kuzey Irak'tan 3000 akaryakıt tankeri ile günlük 25 ile 30 bin ton arası Petrol getireceği bildirildi.


540 MILYON TON PETROL İMTIYAZI.. HABUR CANLANIYOR!

6 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 715 sayı no'lu  karar ve 7 Şubat 2019 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan "ham petrol ve Jet yakıtının Türkiye üzerinden Kara Yolu ve Demir Yolu ile taşınmasına ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair kararın yürürlüğe konulmasına müteakip  4458 sayılı Gümrük Kanununun 55. maddesi gereğince verilen karar doğrultusunda    Ticaret Bakanlığı   Gümrükler Genel Müdürlüğü   tarafından , İzmir merkezli  EMIRATES PETROLEUM AND LOGISTICS şirketine  toplamda 540 milyon ton ham petrol olmak üzere yıllık 54 milyon ton geçiş izni 5+5 yıllığına onaylandığı bildirildi.

 

Güvenlik soruşturmaları  tamamlanmış 3000 Akaryakıt Tankeri ile Kuzey Irak Petrol ve türevlerinin satın alma, taşıma, depolama , ithalat , ihracat ve pazarlama işlerini üstlenen şirkete verilen bu imtiyazdan dolayı başta sınır şehirleri olmak üzere bölgenin  ve haliyle ekonominin  hareketleneceği görülüyor.

 

Telefonla ulaştığımız şirket yönetim kadrosundan Finans Müdürü Sadık Kılınç  "Başta Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere,  Devlet Büyüklerimize,  sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar hanıma,  bizlere son aylarda destek veren resmi kurumlara, inisiyatif kullanan ve ilk önce vatanın çıkarlarını düşünen bürokratlara, her daim yanımızda yer alan dostlarımıza ve en önemlisi son güne kadar  bizlere inanarak gönül veren çözüm ortaklarımıza canı gönülden teşekkür ederiz" diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

 

Ticaret Bakanlığının gerekli talimatları gümrüklere bildirerek sürecin başlatılması konusunda genelge yayınladığı gelen diğer haberler arasında.

http://turkiyebulteni.com


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI