Bugun...4 büyük takımın borcu ne kadar? Borçları silinecek mi?

Tarih: 08-01-2019 10:03:43 + -


Türkiye Futbol Federasyonu'nun attığı adımla birlikte Süper Lig kulüplerini sıkı bir denetim bekliyor.


4 büyük takımın borcu ne kadar? Borçları silinecek mi?

Borç içinde yüzen kulüpleri bu borç batağında kurtarmak için adım atan TFFTürkiye Bankalar Birliği'yle ortaklaşa hazırladığı projede Süper Lig takımlarının borçlarını yapılandırarak ödemelerin yapılmasını sağlayacak.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve TBB Başkanı Hüseyin Aydın, dün akşam katıldıkları programda projenin detaylarını anlattılar ve konuya açıklık getirdiler. "Kulüplerin borçlarının tamamını Ziraat Bankası ödeyecek" yalanını da tamamen ortada kaldırdılar.

Demirören, yıllardır çabaladıklarını ve sonunda bu çabaların sonuç bulduğunu ifade ederek, "Kulüplerde yeni bir borçlanma değil, mevcut borçların yapılandırılmasını sağladık" dedi.

TFF Başkanı Demiören ayrıca, kulüplerin artık kredibilitesi kalmadığını ifade etti. Yeni projeyle beraber artık herkesin kulüp başkanı olabileceğini ve kulüplerin yalnızca bütçeleriyle yola devam edeceğini söyledi. UEFA'nın Finansal Fair Play sistemini ülkeye uygulayarak Ulusal Fair Play'in gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, büyük kulüplerin gelirlerinin Avrupa gelirleri hariç 600 milyon TL olduğunu ve dünyanın en değerli 10 liginden birine sahip olduğumuzu dile getirdi.

Peki büyük kulüplerin mevcut borçları ne kadar?

Transfer yapmak için 40 kere düşünüp 1 kere adım atan 4 büyükler borç içinde yüzüyor. Finansal Fair Play konusunda da sıkıntılar çeken kulüplerin Avrupa sahnesinde yer almamayı bile göze aldığı ifade edildi. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Avrupa kupalarında yer almayabiliriz açıklaması gündeme bomba gibi düşmüştü.

4 büyüklerin mevcut borçları;

4 büyük kulübün yalnızca bankalara olan borçları 8 milyar TL'yi buluyor. Ancak toplam borçlarda listenin zirvesinde Fenerbahçe yer alıyor. Sarı-lacivertliler 3.2 milyar TL borçla zirvede yer alırken Galatasaray, 2.7 milyon TL, Beşiktaş 2.6 milyon TL ve Trabzonspor 1.3 milyon TL ile takip ediyor.

TFF alt liglerde yapılandırmaya gidecek mi?

Alt liglerde sponsor ve mali destek konusunda sıkıntı yaşayan kulüpler TFF'den böyle bir destek bekliyor. Geçtiğimiz günlerde mali sıkıntılar sebebiyle Gaziantepspor, Bölgesel Amatör Lig'e kadar düştü. Yıldırım Demirören, Gaziantepspor'u örnek gösterek zamanında Sakaryaspor ve Göztepe'nin de mali sıkıntılar nedeniyle alt liglere doğru gerilediğini söylemişti. Demirören, artık mali sıkıntılar sebebiyle böyle şeylerin yaşanmasını istemediklerini ve bu yapılandırmayla bunun önüne geçeceklerini ifade etti.
Kaynak: thmhaber.comFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SPOR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI