Bugun...23 Haziran seçimi öncesi küstah Ayasofya çağrısı

Tarih: 07-06-2019 13:08:05 Güncelleme: 07-06-2019 13:32:05 + -


Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), sosyal medya hesabından Ayasofya üzerinden büyük bir skandala imza attı. AK Parti'nin Ermeni asıllı İstanbul milletvekili Markar Esayan bu paylaşıma sert bir dille tepki gösterdi. Türk vatandaşlar da gönderinin altına Fatih Sultan Mehmet ve Başkan Erdoğan'ın fotoğraflarını yükleyerek karşılık verdi.


23 Haziran seçimi öncesi küstah Ayasofya çağrısı

Ermeni Ulusal Komitesi dünyanın pek çok ülkesinde milliyetçilik üzerinden lobi faaliyetleri yürütüyor. Bu komitenin ABD birimi ANCA, sosyal medya hesabı Twitter'dan, Ayasofya'yı kullanarak ırkçı bir paylaşım yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçimlerde kullandığı slogan "Make America Great Again (Amerika'yı tekrar büyük yap)"a atıfta bulunularak "Make Istanbul Constantinople Again (İstanbul'u tekrar Konstantinopolis yap)" yazılı bir görsel paylaşıldı.

ERMENİ VEKİL MARKAR ESAYAN'DAN TEPKİ

AK Parti'nin Ermeni asıllı İstanbul milletvekili Markar Esayan da bu skandal paylaşıma sert sözlerle yüklendi. Esayan Twitter'dan, "İstanbul sonsuza kadar sürecek. Fatih Sultan Mehmet, Bizans baskısı yerine İstanbul'u fethettikten sonra 1461'de Ermeni Patrikliği'ni kurdu. Size yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

TÜRKLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

Türk kullanıcılar da bu paylaşıma büyük tepki gösterdi. Çok sayıda Twitter kullanıcısı, Fatih Sultan Mehmet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resimlerini kullanarak mesaja cevap verdi.

 

YUNAN GAZETEDEN SKANDAL BAŞLIK

31 Mart seçimlerinde İstanbul'da büyük hilelerin ortaya çıkmasıyla AK Parti'nin itirazları YSK tarafından incelenirken Yunan basınından dikkat çeken bir haber gelmişti.

Yunanistan'ın üç büyük yayın organından biri olan Thema, 31 Mart sonrası CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu için 'Yunan' sıfatı kullanmış, "İstanbul'u fetheden Yunanlı: Ekrem İmamoğlu" manşetini atmıştı.

Haberde İstanbul'un ismi de Bizans dönemindeki adına dönüştürülerek şu ifadelere yer verilmişti.

"Pontus kökenleri taşıyan ve Yunanca konuşan Konstantinapolis'in yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en güçlü olduğu ve kendi adayı Binali Yıldırım'ı desteklediği İstanbul'un fatihi oldu."


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI