Bugun...20 bin öğretmen ataması için başvurular başladı

Tarih: 27-03-2019 10:17:14 + -


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağı söylenmişti. Öğretmen kadrosu için başvuruların başladığı duyuruldu. Başvurular, 1 Nisan tarihinde sona eriyor.


20 bin öğretmen ataması için başvurular başladı


Sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilmek için yapılacak sözlü sınava çağırılmak üzere yapılacak başvurular elektronik olarak"https://ilkatama.meb.gov.tr" adresinden yapılacak. Başvuru onayı ise il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılacak. Ayrıca mezuniyetleri birden fazla alana kaynak oluşturan adayların sadece bir alana başvuruda bulunabileceği de belirtildi.

Öğretmen alımı için adaylar, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, lise matematik, türkçe,  fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, ingilizce, rehberlik, sınıf öğretmenliği bölümleri için KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ile Rusça alanlarına ise KPSSP120 puan türünden müracaat edebilecek. Diğer alanlar içinse KPSSP10 puan türünden 50 ve üstünde puan almaları da gerekiyor.

En az 60 almak gerekiyor

Sözlü sınav sonucu 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak için tercih yapma hakkına sahip olacak.  Tercihlerinse aynı il veya farklı illerde bulunan eğitim kurumlarından istenilen öncelik tercih edilerek yapılabilecek. Tercihlerin herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne de onaylatılması gerekiyor.

Başvuruların bugünden itibaren 1 Nisan'a kadar yapılacağı ve adayların, sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerine ait listenin de 5 Nisan 2019 tarihinde yayınlanacağı belirtildi.

Sözlü sınavlar, 12-30 Haziran tarihinde olacak ve sınav sonuçları 4 Temmuz tarihinde açıklanacak.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI